Jak partie polityczne podchodzą do kwestii pustych mieszkań?

Wróć do spisu artykułów


Problem pustostanów jest jednym z największych wyzwań stojących przed polską polityką mieszkaniową. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce było około 1,5 miliona pustych mieszkań. To oznacza, że na każde 100 mieszkań zamieszkanych przypada 13 pustostanów.
Problem ten jest złożony i ma wiele przyczyn, w tym:
• Niechęć wynajmujących do wynajmowania mieszkań. W ostatnich latach obserwuje się wzrost niechęci wynajmujących do wynajmowania mieszkań. Jest to spowodowane m.in. obawami o zniszczenia mienia, niepłacenie czynszu przez najemców czy problemy z eksmisją.
• Mała podaż mieszkań na wynajem. W Polsce jest zbyt mało mieszkań na wynajem, aby zaspokoić potrzeby rynku. Jest to spowodowane m.in. niską stopą zwrotu z wynajmu mieszkań, wysokimi kosztami utrzymania mieszkań i brakiem odpowiednich przepisów prawnych.
Problem pustostanów ma negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce. Powoduje wzrost cen mieszkań i utrudnia dostęp do mieszkań na wynajem.

 

niechęć do wynajmowania mieszkań w Polsce

 

Obietnice partii politycznych
W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych, partie polityczne składają obietnice dotyczące rozwiązania problemu pustostanów.

PiS zapowiada m.in.:
Opodatkowanie pustostanów. PiS proponuje opodatkowanie pustostanów podatkiem w wysokości 1% wartości nieruchomości.
Ułatwienia dla wynajmujących. PiS chce ułatwić wynajmującym m.in. poprzez wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących eksmisji.
• Wzrost podaż mieszkań na wynajem. PiS chce zwiększyć podaż mieszkań na wynajem m.in. poprzez budowę mieszkań komunalnych i socjalnych.

KO zapowiada m.in.:
Utworzenie rejestru pustostanów. KO chce utworzyć rejestr pustostanów, który ułatwiłby identyfikację pustych mieszkań.
• Wzrost stawek czynszu. KO chce zwiększyć stawki czynszu dla pustostanów.
Wprowadzenie bonów mieszkaniowych dla młodych. KO chce wprowadzić bon mieszkaniowy dla młodych, który umożliwiłby im zakup lub wynajem mieszkania.

Lewica zapowiada m.in.:
Ograniczenie spekulacji mieszkaniowej. Lewica chce ograniczyć spekulację mieszkaniową m.in. poprzez wprowadzenie podatku katastralnego.
• Ułatwienie dostępu do mieszkań na wynajem. Lewica chce ułatwić dostęp do mieszkań na wynajem m.in. poprzez wprowadzenie programu dopłat do czynszu.

Ocena obietnic
Oceny obietnic partii politycznych są podzielone. Niektórzy eksperci uważają, że obietnice te są zbyt ogólne i niewystarczające, aby rozwiązać problem pustostanów. Inni uważają, że obietnice te są realne i mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym. O tym, czy obietnice partii politycznych zostaną zrealizowane, przekonamy się po wyborach.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję